Szalunki budowlane – słownik pojęć

Zapewnienie bezpieczeństwa i sprawnej pracy na budowie jest niezbędne, dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i akcesoria. Na każdej budowie nie może zabraknąć szalunków. Dziś dowiecie się, czym są szalunki budowlane i do czego służą. Przedstawimy także inne ważne pojęcia z nimi związane.

Szalunki budowlane – słownik pojęć

Zapewnienie bezpieczeństwa i sprawnej pracy na budowie jest niezbędne, dlatego należy zaopatrzyć się  w odpowiednie materiały i akcesoria. Na każdej budowie nie może zabraknąć szalunków. Dziś dowiecie się, czym są szalunki budowlane i do czego służą. Przedstawimy także inne ważne pojęcia z nimi związane.

Czym są szalunki i do czego służą?

Szalunki budowlane pełnią niezwykle ważną rolę. Wykorzystuje się je do kształtowania mieszanki betonowej, co dotyczy fundamentów, ścian, kolumn i stropów, a także tarasów czy balkonów. Dzięki nim można stworzyć równą i bezpieczną konstrukcję żelbetonową, co jest podstawą każdej budowy. Szalunki budowlane zapewniają utrzymanie mieszanki betonowej w ryzach aż do momentu związania się. Przyspieszają też pracę na budowie i zapewniają bezpieczeństwo pracowników. Powstała mieszanka betonowa ma dużą wagę i parcie, które jest przeniesione na szalunek, co zapewnia odciążenie konstrukcji.

Szalunki systemowe – praktyczne i niezawodne 

Szalunki systemowe to gotowe elementy zabezpieczające w czasie twardnienia mieszanki betonowej zarówno w pionie, jak i w poziomie. Na szalunki składają się płyty szalunkowe wykonane z wysokiej jakości sklejki drewnianej, dźwigary, stemple budowlane, podpory regulowane oraz stojaki. Szalunki systemowe wykonywane są w różnych wymiarach oraz posiadają różnorodny udźwig. Można je zatem dopasować do potrzeb danej budowy. Dużą wytrzymałość zapewniają płyty szalunkowe wykonane z drewna iglastego klejonego z trzech warstw. Do formowania ścian, ław fundamentowych, czy słupów dobrze sprawdzają się płyty szalunkowe, tzw. szalunki ścienne wzmocnione ramą z profilu stalowego. W przypadku ścian czy słupów stosuje się odpowiednie podpory uchylne.

Czym są dźwigary?

Dźwigary to elementy systemu szalunkowego tzw. szalunku stropowego. Zwane są także dokami budowlanymi. Doskonale sprawdzają się podczas wylewania stropu do czasu aż mieszanka zyska odpowiednie parametry. Wpływają na bezpieczeństwo, ale też stabilność podczas wznoszenia kolejnych kondygnacji. Wykorzystuje się je tam, gdzie ważna jest efektywność, ale też oszczędność. Mają zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Wykorzystuje się je zarówno do podparcia, jak i do zamocowania szalunków i to zarówno w pozycji pionowej, jak i skośnej. Właśnie dźwigary przenoszą ciężar mieszanki betonowej na podpory stropowe. Zatem wszędzie tam, gdzie inwestorom zależy na wykonaniu maksymalnie stabilnych szalunków budowlanych stropowych, doki budowlane, czyli dźwigary są konieczne.

Stemple budowlane – do czego się je wykorzystuje?

Ważnym elementem szalunków są także stemple budowlane, nazywane także podporami stropowymi. Sprawdzą się do podpierania stropów albo wypierania ścian. Wykorzystuje się je do prac szalunkowych. Można tutaj wybrać stemple budowlane metalowe ocynkowane bądź też lakierowane.

Do czego służą podpory ramowe?

Podpory ramowe wykorzystuje się na szeroką skalę w budownictwie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie wymagane jest przenoszenie dużych obciążeń. Doskonale sprawdzą się w przypadku dużych budynków. Na uwagę zasługuje także fakt, że są łatwe w obsłudze, a przy tym lekkie. Do tego ich montaż nie nastręcza problemów i można go wykonać zarówno w poziomie, jak i pionie. Mają szerokie spektrum zastosowania zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i infrastrukturalnym.

Płyta szalunkowa – co warto wiedzieć na jej temat? 

Płyta szalunkowa służy to formowania mieszanki betonowej. Dzięki niej może ona uzyskać właściwy kształt. Płyta wykonana jest z materiałów drewnopochodnych, a przy tym jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale też cechuje ją odporność na zgniatanie. Swoje dobre parametry techniczne zawdzięcza temu, że jest wykonana z mocnych gatunków drzew, np. olchy, topoli czy brzozy. Wytrzymuje duże obciążenia. Umożliwia kształtowanie betonowych elementów na fundamenty, stropy czy ściany.

Podesty robocze do szalunków – zastosowanie i charakterystyka 

Podesty robocze do szalunków to platformy służące do pracy na wysokości podczas budowy lub remontu budynków. Są one montowane na szalunkach i zapewniają bezpieczny i stabilny dostęp do powierzchni budowlanej.Dzięki nim praca na wysokości staje się bezpieczna i wygodna.

Podesty robocze są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od potrzeb i wymagań konkretnej pracy. Mogą być wyposażone w różne dodatkowe elementy, takie jak drabiny, uchwyty i ogrodzenia bezpieczeństwa, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo pracownikom.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij