Wiata śmietnikowa – jak wybrać odpowiednie wymiary wiaty?

Wiata śmietnikowa to miejsce, które powinien mieć każdy domek wolnostojący. Pomaga ona w utrzymaniu porządku na posesji, a także uczy wszystkich domowników, jak poprawnie segregować śmieci. Dzięki niej łatwiej jest wyrobić sobie dobre nawyki. Poza tym znacznie prościej jest obierać odpady przez wyznaczone do tego osoby. Jak jednak zagospodarować na nią miejsce? Jakie powinna mieć wymiary? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi właśnie w tym tekście.

Segregacja odpadów, czyli ważny krok w kierunku ochrony środowiska

Chyba każdy z nas zetknął się z segregacją odpadów. Przypominamy, że polega ona na rozdzielaniu różnych rodzajów śmieci, takich jak plastik, papier, szkło, bioodpady i zmieszane, do osobnych pojemników. Te, które można, poddaje się recyklingowi. Pomaga to ograniczyć ilość odpadów, trafiających na wysypiska i redukuje zanieczyszczenia powstające poprzez spalanie materiałów nieorganicznych.

Wiaty śmietnikowe a segregacja śmieci

Wiaty śmietnikowe są ważnym elementem procesu segregacji, ponieważ zapewniają bezpieczne miejsce do przechowywania posegregowanych odpadów. Śmietniki są wykorzystywane do przechowywania materiałów nadających się do recyklingu.

Poza tym dzięki wiatom osoby odpowiedzialne za wywóz śmieci mają uproszczone zadanie. Łatwiej im wyjechać z pojemnikami oraz odprowadzić na wskazane przez właściciela miejsce.

Kolorowe kosze na śmieci w Polsce, czyli co gdzie trafia

W Polsce używa się kolorowych pojemników na śmieci, co regulują zasady zawarte we Wspólnym Systemie Segregacji Odpadów w Polsce:

  • niebieskie pojemniki są zwykle używane do papieru,
  • żółte do plastiku i metali,
  •  do szkła używa się zielonych oznaczeń,
  • brązowe służą do odpadów organicznych,
  • odpady zmieszane umieszcza się w koszu o czarnej barwie.

Projektowanie wiaty śmietnikowej – gdzie ją umieścić i na co zwrócić uwagę?

Zaprojektowanie wiaty na śmieci jest ważnym krokiem w utrzymaniu czystości i organizacji Twojej posesji. W zależności od jej wielkości i ilości odpadów, które produkuje Twoje gospodarstwo domowe, będziesz koniecznie musiał uwzględnić kilka czynników podczas tworzenia jej planu. Oto one:

  • Po pierwsze, zastanów się, gdzie postawić wiatę. Powinna ona być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, ale też z dala od widoku publicznego. Wiele osób decyduje na zamontowanie jej w ogrodzeniu. Wydzielają oni obszar, do którego wchodzi się najczęściej przez małą furtkę, będącą elementem płotu. Inną opcją jest umiejscowienie jej na terenie ogrodu. Wtedy najczęściej jest zadaszona, aby nadać jej dyskrecji.
  • Po drugie, powinieneś zwrócić uwagę na metraż. Ma być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie śmieci, ale pamiętaj, aby nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Na początku ustal więc liczbę pojemników.
  • Powinieneś upewnić się, że wiata jest odporna na warunki atmosferyczne, ponieważ będzie wystawiona na deszcz, śnieg, a nawet grad czy porywisty wiatr.
  • Dzięki starannemu planowaniu możesz stworzyć wiatę na śmieci, która będzie zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Warto więc zbudować ją z ładnie wyglądających elementów, aby pasowała swoim wyglądem do ogrodzenia oraz elewacji. Bardzo często stawia się więc na drewno połączone z metalowymi wstawkami.

Jak prawidłowo zmierzyć powierzchnię pod wiatę na odpady?

Pomiar powierzchni kontenera na śmieci nie jest trudnym zadaniem, a dzięki odpowiednim narzędziom i technice, wykonasz go dokładnie. Ważne jest określenie typu wiaty śmietnikowej, którą chcesz postawić – chodzi o to, czy będzie wolnostojąca, czy włączona do ogrodzenia.

Następnym krokiem jest wyznaczenie jej długości i szerokości. Najlepiej na początku zmierzyć kosze na śmieci oraz dokładnie wytyczyć ich miejsca. Później dodaj do otrzymanych wartości kilkanaście centymetrów, aby swobodnie poruszać się między pojemnikami. Poza tym będziesz czasem nimi wyjeżdżać – również uwzględnij ten aspekt.

Na tej podstawie wyznacz ściany wewnętrzne lub zewnętrzne, a następnie odejmij od nich grubość konstrukcji. Obliczysz powierzchnię wiaty, mnożąc razem długość i szerokość. Na koniec zmierz jej podłogę. Weź też także materiały budowalne, z których powstać ma wiata.

Wiaty śmietnikowe – co mówi o nich polskie prawo?

W Polsce prawo stanowi, że wszystkie gospodarstwa domowe są zobowiązane do posiadania wiaty lub pojemników na śmieci, w których będą przechowywane odpady domowe. Śmietniki mają być utrzymywane w czystym i higienicznym stanie oraz muszą być regularnie opróżniane. Nielegalne jest wyrzucanie śmieci w miejscach publicznych lub na terenie prywatnym. Co ważne, na stworzenie wiaty nie potrzeba żadnego pozwolenia.

Wszystkie gospodarstwa domowe muszą zadbać o to, żeby ich śmieci nie stanowiły uciążliwości lub zagrożenia dla zdrowia. Obejmuje to odpowiednie usuwanie odpadów spożywczych oraz właściwe przechowywanie materiałów niebezpiecznych. Nielegalne jest również palenie lub zakopywanie śmieci.

FAQ:

  • Jak segregować śmieci w Polsce?

Przede wszystkim należy znać oznaczenia pojemników na odpady. Do zielonych wyrzucamy szkło, do żółtych plastik wraz z metalami, do niebieskich papier, a do brązowych odpady bio, czyli biodegradowalne. Czarny kosz na śmieci służy do odpadów zmieszanych.

  • O czym należy pamiętać, projektując wiatę?

Należy zwrócić uwagę na liczbę pojemników oraz ich rozmiar. Do tego trzeba wziąć pod uwagę, ile śmieci generuje Twoje gospodarstwo. Wiatę możesz włączyć do ogrodzenia bądź postawić na wersję wolnostojącą. Wszystko to zależy również od metrażu Twojej posesji.

  • Jak wybrać odpowiednie wymiary wiaty?

Zmierz pojemniki oraz określ ich liczbę. Później dodaj do tych wartości kilka lub kilkanaście centymetrów, aby swobodnie poruszać się między nimi i wyjeżdżać poza posesję. Określ ściany, a właściwie ich grubość oraz dopasuj odpowiednie materiały budowlane.

Partnerem artykułu jest strona blaszaki.com.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij