Dachówka ceramiczna – czy warto się na nią zdecydować

Dachówka ceramiczna – czy warto się na nią zdecydować?

Dach to element domu, który najbardziej narażony jest na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Nieodpowiednio dobrany może przysporzyć wiele kłopotów związanych przede wszystkim z cyklicznym jego odnawianiem, lub też całkowitą wymianą dachówki.

Chcąc mieć pewność nabycia dachu, który będzie służył w pełni niezawodnie przez bardzo długi czas, warto zdecydować się na montaż dachówki ceramicznej. W jaki jednak sposób o nią dbać i na co zwracać uwagę, by zachwycała ona nie tylko swoim wyglądem, ale i wytrzymałością?

Cechy dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna produkowana jest z gliny, która zmieszana została z mączką ceglaną lub kwarcem. Uformowane dachówki wypala się w piecu, a następnie nabyć je można w naturalnym, ceglanym kolorze lub też barwione przy użyciu farb do dachówek ceramicznych. Dachówka ceramiczna jest dość ciężka, a waga 1 mkw może wynosić nawet 70 kilogramów, choć jest to raczej górna granica. Wymiary pojedynczych dachówek są najczęściej nieco mniejsze od cementowego odpowiednika, dlatego też na pokrycie całego dachu możemy potrzebować większej ich ilości.

Dlaczego dachówka ceramiczna jest tak popularna?

Pokrycia dachowe wykonane z ceramiki do wielu lat cieszą się bardzo dobrymi opiniami, a ich trwałość ocenia się na około 100 lat. Wielu producentów udziela na ten typ pokrycia dachowego gwarancję do 50 lat, co jest okresem bardzo długim. Dachówka ceramiczna to materiał budowlany, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii. Powstaje ona z całkowicie naturalnych surowców i stanowi ekologiczne pokrycie dachowe. Wypala się ją z gliny z domieszką różnego rodzaju minerałów lub też tlenków metali. Wypalanie ma miejsce w specjalnym piecu, przy użyciu wysokiej temperatury, która powoduje scalanie się i twardnienie składników.

Estetyczny i trwały wybór

Pokrycie dachówkami ceramicznymi to także estetyka ciesząca oko, która sprawia, że rozwiązanie to odnajdzie się niemalże na każdym dachu. Od kiedy mamy do wyboru szeroką gamę kolorów oraz odcieni dachówek barwionych na wiele różnych sposobów, jest w czym wybierać. Oznacza to, że posiadanie dachówki ceramicznej nie musi być dziś związane z ceglastoczerwonym dachem, co sprawia, że każda osoba zainteresowana tego typu rozwiązaniem z pewnością znajdzie coś dla siebie. Co więcej, tego typu pokrycia dachowe, przez wzgląd na swoją tradycję, sprawiają, że dom prezentuje się niezwykle elegancko. Warto jednak podkreślić, że jest to inwestycja nie tylko w estetykę dachu, ale i jego wysoką trwałość, która odporna jest na działanie czynników zewnętrznych.

Dachówki ceramiczne dają także gwarancję izolacyjności akustycznej. Wśród materiałów dachowych cechujących się lekkością, powszechne staje się dudnienie na poddaszu, słyszalne podczas deszczu, które spowodowane jest uderzaniem kropel o dach. Jeżeli posiadamy poddasze nieużytkowe nie powinno sprawiać to większego problemu, jednakże w sytuacji zagospodarowanej przestrzeni, kwestia ta może być problematyczna i uciążliwa dla mieszkańców. Warto więc wiedzieć, że w przypadku dachówek ceramicznych zjawisko to właściwie nie zachodzi, a wszystko to przez dużą ich wagę. Ich masa powoduje, że stają się one doskonałym izolatorem akustycznym, który z pewnością doceni każdy miłośnik skosów.

Zdjęcie główne: fotolia.com, 171057467 | Autor: Pavel

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij